top of page

ПСИХОЛОГІЧНА СКАРБНИЧКА

" Дитина - це ніжний паросток , який стане могутнім деревом і вимагає до себе великої уваги."                                                            (В.Сухомлинський)

 "Якими діти народжуються –

 ні від кого не залежить,

 але  в наших силах зробити

 їх хорошими через правильне виховання."

                                    (Плутарх)

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ СТРАХІВ АБО ТРИВОГИ У ДІТЕЙ:

Пам’ятайте , що дитячі страхи – це серйозна проблема й не треба сприймати їх тільки як «вікові» труднощі.

Не іронізуйте, дитина зрозуміє, що захисту чекати не від кого,й остаточно закриється.

Спрямовуйте та контролюйте перегляд дитячих мультфільмів, намагайтеся , щоб діти дивилися передачі з позитивними героями, орієнтовані на добро, тепло.

Прагніть до того, щоб у родині була спокійна, доброзичлива атмосфера, уникайте сварок,конфліктів, особливо в присутності дітей.

Не залякуйте дитину: «Не будеш спати – покличу вовка» тощо.

Більше заохочуйте, хваліть, схвалюйте й морально підтримуйте дитину.

Малюйте з дитиною страх і все те , чого вона боїться. Тему смерті краще виключити. Саме заняття має тривати не більше 30 хвилин..

Можна запропонувати знищити малюнок: порвати або спалити.

Не чекайте швидкого результату, страх не зникне одразу.

Посмійтеся разом з дитиною. Цей спосіб передбачає наявність бурхливої фантазії в батьків. Якщо ваша дитина боїться,наприклад, грози, постарайтеся придумати яку-небудь історію(обов’язково страшну) із власного дитинства про те, що ви й самі точно так само боялися грози, а потім перестали. Нехай син чи дочка посміється з вас. Адже одночасно вони сміються й над своїм страхом,а отже, вже майже перемогли його. Важливо, щоб маля зрозуміло: « У мами чи тата були такі самі страхи, а потім вони минули, отже, це пройде й у мене».

Грайте за ролями. Ігри за ролями гарні тим ,що дозволяють моделювати практично будь-яку ситуацію, що викликає в дитини тривогу, і розв’язати її ненав’язливо у грі, формуючи в такий спосіб у свідомості дитини досвід подолання свого страху.

НАВЕДЕМО ДЕКІЛЬКА ІГОР І ВПРАВ НА ПОДОЛАННЯ СТРАХУ ТА ПІДВИЩЕННЯ ВПЕВНЕНОСТІ В СОБІ:

«Гойдалки»

Беруть участь як дитина так і дорослий. Дитина сідає в позу «зародка», піднімає коліна і нагинає до них голову. Ступні прижати до підлоги, руками обхватити коліна, очі закрити. Дорослий становиться позаду дитини , кладе руки на плечі сидячому і повільно покачує її. Виконується 2-3 хвилини.

«Художники – натуралісти»

Великий аркуш білого паперу, старі шпалери , покласти на газету. Перед учасниками тарілочки з фарбами. Дозвольте собі і дитині малювати пальчиками, кулачками, долонями, ліктями, ногами, носиками. Сюжет малюнка може бути різний : «Падають листочки», «Сліди небачених тварин», «Казкова країна» і т.д.

«Дизайнери»

Тюбики губної помади (старі).кожному учаснику дозволяється підійти до будь-якого учасника і «розфарбувати» його обличчя, руки, ноги.

«Піжмурки»

Ведучому зав’язуються очі – решта промовляють звуки: «ку-ку», «ля-ля», «а ось і я». Піймавши учасника ведучий відгадує хто це, не знімаючи пов’язку.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО ... У ВАС КОНФЛІКТНА ДИТИНА

Визначте причини:

  • Можливо, конфліктність - наслідок егоїстичності дитини. Якщо вдома вона - центр уваги і найменші її бажання виконуються, то дитина чекає такого ж ставлення до себе і з боку інших дітей. Але, не отримуючи бажаного, вона починає домагатися свого, провокуючи конфлікти.

  • Можливо, дитина «закинута», їй не вистачає в родині турботи, уваги, вона відчуває образу і злість та зганяє в сварках накопичені в її душі почуття.

  • Можливо, дитина часто є свідком сварок між батьками або іншими членами сім'ї та просто починає наслідувати їхню поведінку.

  • Конфліктна поведінка дитини - це сигнал, що і з вами, шановні батьки, щось не так. Тому будьте готові змінити свою поведінку.

Як себе вести з конфліктною дитиною:

  • Стримувати прагнення дитини провокувати сварки з іншими. Звертайте увагу на недружні погляди один на одного або бурмотання чого-небудь з образою.

  • Не прагніть припинити сварку, звинувативши іншу дитину в її виникненні та захищаючи свою; намагайтесь об'єктивно розібратися у причинах конфлікту.

  • Після сварки обговоріть з дитиною причини її виникнення, визначте неправильні дії дитини, які призвели до конфлікту; спробуйте знайти інші можливі способи виходу з конфліктної ситуації.

  • Не обговорюйте при дитині проблеми його поведінки з іншими: вона може утвердитися в думці, що конфлікти неминучі і буде продовжувати провокувати їх.

  • Не завжди слід втручатися в сварки дітей: тільки якщо під час сварок один завжди перемагає, а інший виступає «жертвою». Варто перервати їх контакт, щоб запобігти формування боязкість у переможеного.

Радимо пограти:

  • Попросіть дитину намалювати її друзів, потім розповісти що-небудь про кожного з них.

  • З компанією дітей скласти казку так, щоб кожен по черзі додавав свою пропозицію. Таке придумування казки допомагає дітям виразити свою індивідуальність, висловлювати думки. Вчить адекватним способам взаємодії - взаємодопомозі, вмінню спокійно вислухати співрозмовника.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО...У ВАС СОРОМ'ЯЗЛИВА ДИТИНА

Визначте причини:

  • Найчастіше сором'язливість - результат реакції на емоцію страху, яка виникла у дитини в певний момент при взаємодії з іншими людьми і закріпилася.

  • Робота з подолання сором'язливості вимагає обережності і делікатності, так як сором'язливі діти можуть відреагувати на втручання дорослих зовсім не так, як ви очікуєте.

Як себе вести з сором'язливою дитиною:

  • Розширювати коло знайомств дитини, частіше запрошуйте до себе друзів, беріть малюка в гості, розповсюджуйте маршрути прогулянок, вчіть його спокійно ставитися до нових місць.

  • Не варто постійно турбуватися за дитину, прагнути вберегти її від усіляких небезпек, в основному, вигаданих вами, не намагайтеся самі зробити все за дитину, попередити будь-які труднощі, дайте їй певну міру свободи і відкритих дій.

  • Постійно укріплюйте у дитини впевненість у собі, у власних силах.

  • Долучайте дитину до виконання різних доручень, пов'язаних зі спілкуванням, створюйте ситуації, в яких би сором'язливій дитині довелося вступати в контакт з «чужим» дорослим. Допомогти подолати сором'язливість, сформувати у дитини бажання спілкуватися, потрібно, поки дитина ще маленька, адже з віком сором'язливість може закріпитися, стати стилем поведінки, який ускладнює життя.

Радимо пограти:

  • Під час ранкової гімнастики виконуйте різні вправи, наслідуючи тварину: потягнутися, як кішка, витягнути шию, як жираф і т. д. Така гра сприяє розкутості.

  • «Чаклун» зачаклував дитину так, що вона втратила голос. На всі питання вона повинна відповідати лише жестами і мімікою. Гра спрямована на оволодіння невербальними засобами спілкування.

  • «Казка». Запропонуйте дитині з вашою допомогою придумати казку про людину, яку звати так само, як її, спираючись на значення і звучання імені. Наприклад: Марина - морська казка про дівчинку, яка живе в море. Гра сприяє кращому усвідомленню себе, розвитку вміння говорити про себе без сорому, оцінюванню кращих своїх сторін.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ...У ВАС НЕСПОКІЙНА ДИТИНА

Визначте причини:

  • Якщо емоційна нестійкість (то сміх, то сльози, то образа, то істерика) з'явилася несподівано, і ви раптом стали помічати, що дитина почала загострено емоційно реагувати на все, що відбувається навколо, то причиною може бути:

  • Кризовий вік (6-7 років). Дитина навчається керувати своїми емоціями, виявляти їх адекватно ситуації, але це поки що не дуже добре виходить.

  • Недостатньо сильно розвинене гальмування. Дитина безпосередньо, імпульсивно реагує на те, що відбувається, так як не може затримати емоції, залишити її при собі.

  • Незнання дитини, як їй висловити свій настрій, відсутність навичок володіння способами виявлення своїх емоцій.

  • Несприятливі відносини всередині родини, які дитина сильно переживає, і накопичена напруга вихлюпується в її емоційних реакціях.

Як вести себе з неспокійні дитиною:

  • Уникайте крайнощів: не можна дозволяти дитині робити все, що їй заманеться, але не можна і все забороняти; чітко вирішити для себе, що можна і що не можна, і узгодьте це зі всіма членами родини.

  • Своїм поведінкою показуйте дитині приклад: стримує свої емоції, адже вона наслідує вам в поведінці.

  • Приділяйте дитині достатньо уваги, нехай вона ніколи не відчуває себе забутою, але в той же час поясніть дитині, що бувають моменти, коли у вас є інші турботи, треба це зрозуміти і прийняти.

  • Пам'ятайте, що істеричні приступи найчастіше пов'язані з прагненням звернути на себе увагу або викликати жалість і співчуття. Не треба потурати дитині, не треба змінювати свої вимоги, краще, коли дитина заспокоїться, пояснити їй, чому ви зробили так, а не інакше. Не вимагайте від дитини надмірного самоконтролю і наберіться терпіння.

Радимо пограти:

  • Навчіть вашого малюка розслаблювати м'язи. Часто емоційна нестійкість дитини межує з неспокійним сном, сильним внутрішнім напруженням.

  • Під час читання казок, будь-яких спільних ігор просите дитину мімікою показувати почуття героїв: радість, інтерес, здивування, печаль, страх, гнів.

  • Звертайте увагу дитини на те, який приємний стан спокою. Після рухливих ігор запропонуйте йому перетворитися на Соню, ледаря, розслабивши при цьому всі м'язи тіла. Добре, якщо у хвилини розслаблення в кімнаті буде звучати тиха, спокійна музика.

                     Консультация для родителей

Тема: Ребенок начал ходить в сад.

 

        Период начала систематического посещения детского сада очень сложен для каждого ребенка. Выделяются три степени адаптации к детскому саду: легкая, средняя и тяжелая. При легкой адаптации поведение ребенка нормализуется в течении месяца. Во время адаптации средней тяжести сон и аппетит востанавливаются через 40 дней, настроение может быть неустойчивым в течении двух месяцев. Тяжелая адаптация приводит к длительным и тяжелым заболеваниям.

       Для того чтобы сделать процесс адаптации менее болезненным, необходимо чтобы родители и сотрудники детского сада поддерживали тесный контакт.

       Поскольку при переходе к новому укладу жизни у ребенка меняется все: режим, окружающие его взрослые, дети, обстановка, пища — очень хотелось бы, чтобы воспитательк моменту прихода нового ребенка знал о нем как можно больше о его привычках и старались по возможности создать хотя бы некоторые условия, схожие с домашними (посидеть с ребенком перед сном на кроватке, попросить помочь убрать игрушки, почитать любимую сказку, докормить обедом и др.).  Подходите рассказывайте воспитателю о своем ребенке.

      Так же если ребенок легко и быстро привык к детскому саду, не следует оставлять его здесь на 8-10 часов. Приучайте ребенка постепенно.

       В первые дни и недели, когда малыш испытывает эмоциональную перегрузку, родители должны поддержать дома спокойную обстановку: не посещать многолюдные места и не принимать дома шумные компании.

 

      Что делать, если ребенок плачет при расставании с родителями?

Современные родители у нас сегодня грамотные. Перед тем как привести ребенка в детский сад многие читают книги, находят какую-то информацию в   интернете как подготовить ребенка к детскому саду. Начинают с ребенком гулять во дворе, чтобы развить у него навыки общения, приглашают к нему в гости сверстников, рассказывают как хорошо живут детки в детском саду.

      И малыш на вопрос, хочет ли он пойти в детский сад с радостью кивает и улыбается.

      Но когда ребенок оказывается в незнакомой обстановке, когда он видит, что мама скрылась за дверями, что его окружают чужие тети, дети, он приходит в отчаение, следствием которого могут быть просто слезы или истерика. Подобное состояние может продолжаться и день, и два, инеделю...

      Бывает по-другому. Если малышу нравится общаться со взрослыми и детьми, он легко и непринужденно прощается в первый день с мамой и, смело взяв воспитателя за руку, без колебаний входит в группу. Он полон ожиданий, он не подозревает, что вместо сюрпризов его ждут разочарования. Он хочет играть в кубики, его одевают, ведут гулять. Он хочет спать, его сажают за стол. Он хочет взять машинку, а ее отнимают другие дети... А главное нет рядом мамы, некому пожаловаться, не у кого потребовать желаемое. И тогда уже на следующий день ребенок врядли с восторгом идет в детский сад.  Скорее всего он будет плакать и прижиматься к маме.

     К счастью не все дети так тяжело переживают новый этап в своей жизни. Воспитатели отмечают, что легче адаптируются дети из многодетных семей.

      Но если все же ребенок плачет при расставании с родителями по утрам, не стоит отчаиваться, так как после периода адаптации ребенок уже не будет так расстраиваться из-за вашего ухода.

      Проанализируйте так ли  переживает малыш, если в ясли его приводит не мама, а папа или другой член семьи. И если с кем то из них ребенок чувствует себя более комфортно, то пока он не адаптируется пусть его приводят бабушка или дедушка.  Спросите воспитателя как долго после вашего ухода ребенок плачет. Если сразу послетого как он оказался в группе, малыш перестает плакать, то спокойно отправляйтесь на работу или учебу. Ваш ребенок чувствует себя отлично.

      Если воспитатель сообщает вам, что ребенок плачет еще очень долго после вашего ухода, постарайтесь узнать, какие занятия и игрушки способны отвлечь малыша от горьких переживаний: интересная книжка, яркая игрушка, завтрак или веселая игра с детьми. Тогда по дороге в группу родители могут рассказать ребенку, какое прияное событие или какая интересная игрушка ждут его в группе. Причем говорить надо даже в том случае, если ребенок не умеет еще разговаривать,или не может вам ответить.

      Если же воспитатель говорит, что ребенок плачет в течение всего дня, то можно предложить малышу взять с собой в группу какой-либо дорогой для него и привлекательный предмет: игрушку, книжку или предмет, который пренадлежит маме (платок, ленту).

      Когда ведете ребенка в сад постарайтесь быть спокойными и уверенными в сами. Иначе ребенок может уловить ваше беспокойство и будет растраиваться и плакать еще больше. И если вы уже решили отдать ребенка в ясли будьте тверды и последовательны в своих поступках. Не позволяйте ребенку манипулировать собой и вынуждать из-за слез и капризов забрать его домой. Ваше спокойствие, доброжелательное отношение поможет ребенку обрести спокойствие.

       Заранее можно придумать и отрепетировать какой-то ритуал прощания, который поможет отвлечь ребенка от грустных мыслей: воздушный поцелуй, крепкое рукопожатие, обоюдное поглаживание по спинке.

       Итак:

  1. Рассказывайте ребенку, что ждет его в детском саду.

  2. Приучайте ребенка к детскому саду постепенно.

  3. Будьте спокойны, не проявляйте перед  ребенком своего беспокойства.

  4. Дайте ребенку с собой любимую игрушку или какой-то предмет.

  5. Придумайте и отрепетируйте ритуал прощания.

  6. Демонстрируйте ребенку свою любовь и заботу.

Средняя группа "Радуга"

 Младшая группа "Барвинок"

Младшая группа "Веночек"

 Ясельная группа "Солнышко"

bottom of page